Jak szkolna chemia przydaje się w mydlarni?

 

 

" />
Blog kategorie
Od szkolnej chemii do mydlarni 0
Od szkolnej chemii do mydlarni

 

Jak szkolna chemia przydaje się w mydlarni?

 

W szkolnej ławce na lekcji chemii

 

Mój pierwszy kontakt z chemią w szkole był bardzo fascynujący. Najbardziej w pamięć zapadł mi zachwyt pięknem barw roztworów i ich dziwne zapachy, właściwości. Wtedy pierwszy raz zobaczyłam, jak bardzo malinowa może być fenoloftaleina. Największym powodem do śmiechu było uświadomienie sobie, że sól to nie tylko ten biały kryształ w kuchni, dzięki któremu robiło się psikusy rodzicom zamieniając go z cukrem. Solą w chemicznym języku jest połączenie kwasu z zasadą, a w miarę poznawania innych substancji chemicznych pojęcie soli cały czas mnie zaskakiwało, bo solami są także mydła!

 

Mydło – co to?

 

Mydła są solami wyższych kwasów karboksylowych z metalem. W różnych tłuszczach, olejach, masłach są zawarte wyższe kwasy karboksylowe. Takie tłuszcze są głównym składnikiem naszych ręcznie robionych mydeł. W chemii mydeł z wyższymi kwasami karboksylowymi reaguje metal potas lub sód w postaci wodorotlenku. Nasze mydła są mydłami w kostkach, a mydło do golenia jest mydłem sodowo potasowym, stąd jego inna, bardziej miękka konsystencja. Ot i cała tajemnica chemiczna mydeł sodowych. Ale tłuszcze potrzebne do produkcji mydła nie składają się przecież tylko z kwasów tłuszczowych. W swoim składzie mają całe bogactwo składników takich jak np. witaminy A, E, D, skwalen – związek lipidowy budujący barierę ochronną skóry, fitosterole, estry woskowe, które nie ulegają reakcji zmydlania, czyli zostają w mydle pielęgnując, odżywiając i chroniąc naszą skórę. Efekt mycia, ochrony i odżywienie w jednym.

 

Nie tylko oleje

Gotową masę mydlaną możemy ozdobić dodatkami poprzez dodanie różnych składników Mogą to być drobne, naturalne proszki – miki, dzięki którym mydła mają piękne barwy, zapachy uwalniające się podczas kąpieli i otulające nas swoim aromatem, substancje, które mają na celu dodatkowe oczyszczenie – borowinawęgiel aktywny, glinki bądź napary kwiatowe lub ziołowe, na bazie których mydła mają dodatkowe właściwości w zależności od użytych roślin, a nawet piwo.

 

Miesięczne wakacje mydła

Tak przygotowane mydła muszą leżakować w suszarni przez ponad miesiąc, aby ich pH się obniżyło, a mydło było gotowe do użycia. Następnie zawijamy je w ręcznie pocięty papier woskowy i sznurek konopny i tak przygotowane trafia na Wasze mydelniczki z naszych półek.

 

 

Kasia

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl