Blog kategorie
Historia sezamowca 0
Historia sezamowca

Fajnie jest słuchać i czytać o tym, że coś, co wychodzi spod naszych rąk, podoba Wam się tak bardzo, że znajdujecie chęć i czas, by nas o tym informować! Uszczęśliwione tym faktem postanowiłyśmy przedstawić Wam bliżej mydło sezamowe, które skradło tak wiele serc przez ostatni rok. Możecie zaopatrzyć się w paczkę słodkich sezamków i siadajcie do czytania. :)

 

Historia jednego sezamka, czyli skąd pomysł na mydło sezamowe?

Przed wami historia jednego sezamka, czyli opowieść o tym, skąd wziął się pomysł na mydło sezamowe. Wzięło się z potrzeby otrzymania mydła, które obok silnych właściwości nawilżających, będzie także pachnieć, ale bez dodatku olejków zapachowych i eterycznych. Z pomocą przyszedł wówczas olej sezamowy w malutkiej buteleczce, który trafił z zestawem próbek do Wytwórni.  Po odkręceniu okazało się, że jego zapach może być strzałem w dziesiątkę! Olej intrygująco pachnie nasionami sezamu i jest to jego naturalny aromat. Było to dla nas niezwykle istotne – zależało nam, aby mydło nie było dodatkowo aromatyzowane. Chciałyśmy, by było pewną alternatywą dla Tłuściocha i Kakaowca. Tłuścioch jest przetłuszczony i silnie nawilżający, ale zawiera olejek zapachowy. Kakaowiec z kolei też świetnie nawilża, ale ma bardzo delikatny naturalny aromat. Tym razem planowałyśmy stworzenie kostki o tych samych właściwościach, ale z intensywnym własnym zapachem. Zachwyciłyśmy się tym, jaki okazał się olej sezamowy nierafinowany, zakasałyśmy rękawy i postanowiłyśmy rozpocząć testy i komponowanie receptury na mydło wege. W naszych notatkach znalazły się składniki bogate w rozmaite składniki odżywcze, pielęgnacyjne i witaminy.

 mydlo z olejem sezamowym

Metoda prób i błędów - jak stworzyłyśmy sezamowca - mydło silnie nawilżające?

Musicie uwierzyć, że to, jak stworzyłyśmy sezamowca, czyli mydło silnie nawilżające, było metodą prób i błędów. Mydła ręcznie robione mają to do siebie, że powstają w małych laboratoriach w manufakturach i wzbudzają wiele emocji w trakcie procesu produkcji. Sezamowiec „dał nam popalić”, ponieważ zanim się pojawił, kilkukrotnie zmieniałyśmy przepis, szukałyśmy odpowiednich składników, proporcji, aż w końcu się udało. W misce wymieszałyśmy olej sezamowy, masło kakaowe, olej z kiełków pszenicy, a także olej jojoba i rycynowy. Powstała pachnąca masa o działaniu nawilżającym, idealna do mycia ciała  twarzy. Dzięki właściwościom tłuszczów użytych do produkcji, otrzymałyśmy mydło do skóry suchej i wrażliwej. Po kilkudziesięciu godzinach leżakowania w drewnianym ryglu, mydło należało z niego wyciągnąć i pokroić strunową krajalnią, która pozwala nam na szybkie i sprawne cięcie równych kostek. Sezamowiec należy do mydeł miękkich, długo zastygających, dlatego nauczył nas cierpliwości – nie da się go zbyt szybko podzielić na pojedyncze kostki i odstawić na półki do leżakowania. Pokazał nam, że mydło wymaga czasu. Nie tylko czasu spędzonego w suszarni (od czterech do sześciu tygodni), ale też czasu między produkcją w ścisłym tego słowa znaczeniu a krojeniem.

 mydlo naturalne z sezamem

Źródło witamin - olej sezamowy - właściwości i zastosowanie

Jeszcze kilka słów na temat największej gwiazdy wpisu, czyli: olej sezamowy jako źródło witamin, jego właściwości i zastosowanie. Olej wytwarzany jest z nasion sezamu uprawianych w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Te niepozorne nasionka zawierają bardzo dużo cennego tłuszczu i witamin. Zawartość kwasu oleinowego i linolowego oraz witaminy B3 sprawia, że wytwarzany z sezamu olej stał się prawdziwą sensacją światka kosmetycznego. Przyjęło się, że warto, aby sklep z naturalnymi kosmetykami miał na stanie produkty z olejem sezamowym w składzie, ponieważ ma on właściwości pomocne w pielęgnacji skóry wrażliwej, a także dojrzałej. Tak naprawdę każdy może z powodzeniem zaopatrzyć się w kosmetyki z zawartością tego oleju, ponieważ jest niezwykle uniwersalny i przyjazny skórze.

Olej sezamowy – właściwości:

- wspomaga regenerację skóry

- uelastycznia skórę

- wygładza cerę

 

Regeneracyjna petarda - olej z kiełków pszenicy!

Jednym z naszych olejowych odkryć ostatnich lat jest regeneracyjna petarda, czyli olej z kiełków pszenicy wytwarzany w procesie na zimno. Zawiera on nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy – przede wszystkim cenną witaminę E. Najlepiej sprawdza się w kosmetyce jako element pielęgnacji skóry suchej, dlatego można stworzyć z jego pomocą mydło nawilżające.

Olej z kiełków pszenicy jest jednym z „suchych”, szybko wchłaniających się olejów, dzięki czemu chętnie sięga się po niego w celu olejowania skóry. Co ciekawe, jego działanie odpowiada zarówno cerom suchym, jak i tłustym oraz trądzikowym. Dodanie go do przepisu umożliwiło nam wzbogacenie go o genialne właściwości kosmetyczne nasionek pszenicznych, a w konsekwencji powstało delikatne mydło do skóry wrażliwej.  

 mydlo naturalne sezamowiec

Sezamkowa ulica, czyli Wytwórniowe ciekawostki z produkcji mydła sezamowego

Na pewno znacie serial Ulica sezamkowa – my teraz zaimprowizujemy nasz autorski miniodcinek edukacyjny, czyli przedstawimy wam ciekawostki z produkcji mydła sezamowego.

- mydło z sezamem jest leniuszkiem – lubi długo leżakować w formie, a także na półkach w naszej suszarni

- za sprawą zawartych w nim pielęgnujących olejów i maseł, jest to mydło do delikatnej skóry (zwróć uwagę na to, że w składzie jest masło kakaowe i olej jojoba!)

- mydło z olejem sezamowym to rozwiązanie dla każdej cery, a co więcej, służy ono zarówno do mycia ciała i twarzy, ale także… włosów. Pamiętajcie jednak, by użyć po nim kwaśnej płukanki do włosów, a po umyciu twarzy, spryskać ją hydrolatem lub przetrzeć tonikiem, ponieważ mydło naturalne zawsze ma zasadowy poziom pH, który należy obniżyć.

Jeśli śledzicie nasze wpisy, oznacza to, że na pewno znacie i lubicie mydła naturalne. Pytanie jednak, czy używaliście już Sezamowca? Jeżeli do tej pory nie, to czas nadrobić zaległości. Sezamek czeka na półce, aż wrzucicie go do wirtualnych koszyków.  :)

Magda

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl