Blog kategorie
Świece sojowe - jak o nie dbać 0
Świece sojowe - jak o nie dbać

Świece sojowe lepsze niż parafinowe

Świece sojowe mają ogromną przewagę nad świecami parafinowymi. Przede wszystkim są naturalne! Wielu z nas uwielbia świece, jednak często nie jesteśmy świadomi szkodliwości parafiny. My też nie byliśmy. Dopiero podczas zgłębiania tematu odkryliśmy, że dotychczas stosowane przez nas świece parafinowe to więcej szkody, niż pożytku.

 

Odkryliśmy świece sojowe. Już wcześniej kombinowaliśmy w recepturach z woskiem sojowym, ale postanowiliśmy wykorzystać jego potencjał świeczkarski. Tak też powstała nasza kolekcja BWM HOME.

 

 


Dzięki zaletom wosku sojowego nie musimy rezygnować z palenia świec. Wystarczy po prostu wybrać takie, które stworzone są z naturalnego wosku roślinnego. Może to być wosk sojowy, palmowy albo nasz rodzimy – rzepakowy.

 

Znacie nas i wiecie, jak lubimy naturalne kosmetyki i akcesoria, dlatego postanowiliśmy stworzyć dla Was zdrowe świece, których możecie używać bez obaw.

 

Jak palić świece sojowe?

Zanim zapalimy naszą pierwszą świecę sojową, warto przeczytać o kilku prostych zasadach ich użytkowania.

 


Wosk sojowy ma swoje zachcianki, które należy zaspokajać, aby cieszyć się wypaleniem świecy do końca.

 

Przede wszystkim ważne jest pierwsze palenie świecy.

 

Musimy pamiętać, aby nie zgasić jej za szybko. Górna warstwa powinna rozpuścić się po same krawędzie słoiczka. Dlaczego to takie istotne? Jeśli zignorujemy to zalecenie, możemy się nieprzyjemnie zdziwić przy kolejnym użyciu. To dlatego, że nierozpuszczony za pierwszym razem wosk może spowodować tworzenie się tzw. "tuneli". Świeca rozpali się jedynie do momentu, w którym zakończyło się pierwsze palenie i zacznie tworzyć nieestetyczny lej.

 

Jest to niekorzystne z dwóch przyczyn: marnotrawstwo wosku i przygaszanie knota.

 

Kupiliście świecę o pięknym zapachu i chcecie się tym cieszyć jak najdłużej? Oczywiście, że tak! Jak to zrobić i nie popełnić ogromnego, ale nieoczywistego błędu? Odpowiadam:

 

Nie palcie świecy naturalnej dłużej niż 4 godziny bez przerwy.

 

Wosk w świecy pali się w bardzo wysokiej temperaturze. Im wyższa temperatura, tym szybsze ulatnianie się zawartych w nim olejków eterycznych. Jeśli chcemy, aby pachniała, nie przegrzewajmy jej!

 

Kolejną ważną zasadą w paleniu świecy jest reguła 1 cm.

 

Ważne jest, aby nie dopalać świecy do samego końca.

 

Powoduje to nadmierne nagrzanie spodu słoiczka. Może doprowadzić to do uszkodzenia powierzchni, na której postawimy świecę. Łatwo powiedzieć, trudniej dopilnować. Postanowiliśmy zrobić to za Was.

 

Zastosowaliśmy w naszych świecach knoty drewniane. Zostały zamontowane w świecy na specjalnej metalowej podstawce. Nie dopuszcza ona do przekroczenia wspomnianego centymetra. Jest to bezpieczniejsze w codziennym użytkowaniu.

 


Dodatkowym walorem drewnianych knotów jest ich piękny, naturalny wygląd. Jednak o knoty trzeba dbać. Przed każdorazowym użyciem należy ukruszyć lub przyciąć knot. Pozwoli to zlikwidować czarne ślady po poprzednim paleniu i bez problemu odpalić świecę.

 

Postarajcie się robić to ostrożnie, aby czarne resztki nie dostały się do wosku.

 

Jak gasić świecę sojową?

 Sposób gaszenia świecy sojowej jest równie ważny jak jej odpalanie. Są dwie metody.

 

  1. Pierwsza z nich to przykrywanie świecy wieczkiem. Zablokowanie dopływu tleniu do knota sprawi, że świeca momentalnie zgaśnie. Jest to bardzo bezpieczny sposób, jednak wiąże się z osmoleniem dna wieczka.
  2. Drugi sposób to delikatne zdmuchnięcie świecy. Trzeba jednak pamiętać o wysokiej temperaturze rozgrzanego wosku. Zbyt mocny podmuch może spowodować niechciany rozbryzg wosku.

 

Jak widzicie, posiadanie świecy sojowej, to jak przygarnięcie pupila. Jeśli zaopiekujemy się świecą w odpowiedni sposób, będzie z nami przez długi czas. Nawet bardzo długi, gdyż czas spalania wosku sojowego jest dwukrotnie dłuższy niż parafiny!

 

Świece sojowe, a zero waste

Czyli co zrobić, aby wosku nie marnować. Reguła 1 cm jest nieubłagana, jednak i na nią znaleźliśmy sposób.

 

Kochamy zero waste, dlatego po wygaszeniu świecy wyciągamy ze świecy zużyty knot oraz metalową podstawkę. Jeśli zadbamy podczas używania świecy odpowiednio o knot, to nie zabrudzi nam wosku na dnie słoiczka. Pozostały wosk wydłubujemy np. drewnianą łyżeczką i przekładamy do kominka. W podgrzewaczu pozostały ze świecy wosk będzie pięknie pachniał. Sprawi to też, że uda się go wykorzystać do samego końca.

 


Jeśli nie macie w domu podgrzewacza kominkowego do wosku, to koniecznie zaopatrzcie się w to cudo przed świętami. Nie jest to drogi gadżet, a może być świetnym pomysłem na prezent.

 

W kominku wosk sojowy będzie zachowywał się tak samo jak w świecy – czyli rozpalał się do osiągnięcia płynnej postaci, a później – gdy zgaśnie podgrzewacz w kominku – zastygnie.

 

Mamy dla Was też wspaniałe wieści. Możecie odsyłać lub oddawać w wyznaczonych punktach zużyte słoiczki po naszych świecach i wymieniać je na nowe. Za każde 4 słoiki otrzymacie jedną świecę gratis.

 


Świece sojowe, a bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przy paleniu świec przede wszystkim!

 

  1. Pamiętajcie o wysokiej temperaturze palenia. Nie dopuszczajcie do rozpalonych świec dzieci ani zwierząt.
  2. Kładźcie słoiczki na żaroodpornych powierzchniach, aby ciepło słoiczka nie uszkodziło mebli. Świetnie nadają się do tego drewniane podstawki, które otrzymacie otrzymać przy zakupie naszych świec w zestawach.
  3. Nie palcie świec bezpośrednio przy ścianie lub oknie (w szczególności przy firanach!). Tylko odpowiednia cyrkulacja powietrza zapewni równomierne topnienie wosku.
  4. Nie zostawiajcie świec bez nadzoru – pilnujcie, czy płomień nie jest zbyt duży lub czy słoiczek nie jest zbyt rozgrzany.
  5. Nie przenoście zapalonych świec – może to doprowadzić do zalania knota, a nawet do oparzenia.

 

My pokochaliśmy naturalne świece. Stosowanie tych prostych zasad weszło nam już w krew i absolutnie nie jest trudne.

Postanowiliśmy zająć się ich produkcją dłużej. Nie poprzestaniemy na obecnie dostępnych rodzajach. Mamy w planach tworzenie kolejnych zapachów oraz wykorzystanie innych naturalnych wosków.

 


Dajcie znać czy macie w domu naturalne świece i czy stosujecie się do naszych porad.

Chętnie dowiemy się, która ze świec od BWM HOME jest Waszą ulubioną!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl