
Glinki kosmetyczne, w tym zielona glinka, to bogactwo składników pielęgnujących skórę i warto poznać ich niezwykłe właściwości i zastosowania. Rodzajów glinek jest mnóstwo: są glinki marokańskie (inaczej zwane glinkami rhassoul), glinki francuskie, a ich wewnętrzne zróżnicowanie jest jeszcze bardziej złożone.
W sprzedaży są glinki zielone, niebieskie, czarne czerwone, różowe, żółte, białe… Znasz je wszystkie? Wiesz, jak działają? Zielona glinka to jedna z najbardziej znanych glinek, mająca bardzo intensywne działanie i właśnie o niej dzisiaj opowiem.
Zielona glinka – skład
Zacznijmy od tego, co wchodzi w skład zielonej glinki:
- Krzem o właściwościach niezbędnych w pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej, ponieważ matuje cerę.
- Miedź mająca właściwości uelastyczniające skórę, ale jednocześnie regulujące wydzielanie sebum.
- Selen, dzięki któremu skóra będzie bardziej napięta i jędrna.
- Składnik o działaniu przeciwzapalnym, czyli magnez.
I wiele innych. W zielonej glince kryje się bogactwo mikro- i makroelementów wpływających pozytywnie na stan skóry. Za kolor tego rodzaju glinki odpowiedzialne są jony żelaza dwuwartościowego. Glinka to minerał (podobnie jak coraz bardziej popularny ałun) wykorzystywany od lat w kosmetyce ze względu na swoje liczne właściwości.
Właściwości zielonej glinki
Na pewno znasz kilka z właściwości zielonej glinki. Należą do nich:
- właściwości oczyszczające – glinka kosmetyczna często wykorzystywana jest do mycia twarzy. Najczęściej zamiast żelu do twarzy używa się glinki białej, ale czemu nie wykorzystać raz na jakiś czas mocniej działającej glinki zielonej?
- właściwości dezynfekujące – jeśli zmagasz się z trądzikiem, ta cecha zielonej glinki może być dla Ciebie przydatna.
- właściwości wyrównujące koloryt – masz przebarwienia skórne? Spróbuj masek z zieloną glinką ekologiczną, by je ukryć.
Dzięki tym właściwościom są tworzone naturalne kosmetyki do twarzy, np. maseczki czy peelingi. Właśnie! Możesz dodać odrobinę tego mineralnego proszku do ulubionego peelingu do twarzy, by spotęgować efekt wygładzenia. Powstają także kremy, a także mydła naturalne z zawartością glinki zielonej zwanej Illite lub Montmorillonite. Kochają je osoby posiadające cerę tłustą, problematyczną i mieszaną, a także ci, którzy chcą pozbyć się zaskórników i zwężyć pory.
Działanie zielonej glinki
Na podstawie wymienionych właściwości, jakie ma zielona glinka, możemy pokrótce opisać jej działanie.
- Glinka uelastycznia skórę i poprawia jej jędrność
- Reguluje także prace gruczołów łojowych, dzięki czemu skóra produkuje mniej sebum i mniej się świeci.
- Wygładza skórę, zapewnia peeling.
- Ma działanie oczyszczające i ściągające.
Jej działanie doceniają osoby, którym zależy na tym, by skóra mniej się przetłuszczała oraz była bardziej matowa. Glinka w proszku to doskonały pomysł na peeling twarzy i ciała – najlepiej połączyć ją z olejem, wodą lub hydrolatem. Dzięki temu, że pozytywnie wpływa na poziom uelastycznienia cery, działa przeciwstarzeniowo i po jej użyciu skóra jest gładka i miękka.
Wszystkie glinki mają podobne właściwości, ale w zależności od rodzaju, mają różne stopnie intensywności działania. Najdelikatniejsza jest biała, z kolei czerwona polecana jest przy pielęgnacji cery naczynkowej, różowa jest mieszanką obu tych glinek i łączy w sobie ich właściwości. Glinka żółta to propozycja dla cery dojrzałej, a zielona i niebieska dla tłustej.
Jak przygotować maseczkę z zieloną glinką?
Przygotowanie maseczki z zieloną glinką jest dziecinnie proste. Pamiętaj jednak o odpowiednim oprzyrządowaniu. :)
Potrzebujesz:
- miseczki, spodeczka,
- drewnianej lub plastikowej szpatułki, łyżeczki,
- wody, oleju lub hydrolatu,
- i oczywiście glinki.
Wymierz tyle glinki i tyle płynu, aby utworzyć dosyć gęstą papkę. Mikstura musi być na tyle gęsta, by nie spływała z twarzy. To, czy wybierzesz wodę, hydrolat czy olej, zależy od Twoich preferencji i możliwości. Wybierz olej, jeśli Twoja cera na twarzy go toleruje (do skóry tłustej polecany jest lekki olej konopny, olej z pestek arbuza czy olej z pestek śliwki), sięgnij po wodę kwiatową lub roślinną, jeżeli masz taką w łazience. Może to być hydrolat różany, oczarowy lub szałwiowy. Użyj wody (przegotowanej!), jeśli jest to jedyne, co masz pod ręką.
Papkę nałóż na twarz, szyję i dekolt za pomocą szpatułki i pozostaw na około 10-15 minut. Pamiętaj, by nie dopuścić do zastygnięcia maseczki! Co jakiś czas spryskuj się wodą lub hydrolatem, by kosmetyk stale pozostawał wilgotny.
Zmyj dokładnie letnią wodą, spryskaj twarz łagodnym hydrolatem lub wklep nawilżający krem.
Zielona glinka w Bydgoskiej Wytwórni Mydła
Zielona glinka dostępna jest także w sklepie Bydgoskiej Wytwórni Mydła. Możesz kupić ją jako samodzielny produkt – otrzymasz wówczas słoik z ciemnego szkła wypełniony zielonym pudrem. Glinka zielona w proszku to składnik do samodzielnie wykonanej maski, ale także genialny dodatek do gotowego peelingu.
A może sam chcesz zrobić peeling w żelu? W tym celu dodaj niewielką ilość proszku do swojego żelu do twarzy i używaj go jak scrubu.
Możesz też zajrzeć w zakładkę Damskie Boxy, gdzie znajdziesz Zielony zestaw. Składa się on ze słoiczka zielonej glinki i instrukcji stosowania. Oprócz tego w kartoniku jest również hydrolat szałwiowy, który doskonale współgra swoim działaniem z oczyszczającym proszkiem. Dzięki połączeniu tych dwóch składników powstanie dobrej jakości maseczka z glinki home made.
Jeśli będziesz stosować się do rad dotyczących działania glinki oraz jeśli Twoja glinkowa maska zawsze będzie wilgotna na skórze, będziesz cieszyć się superefektami działania tego minerału. Zatem szpatułki w dłoń i mieszamy niezbędne składniki!
Magda