Blog kategorie
Zero Waste – Recykling 0
Zero Waste – Recykling

Po ostatnim poście Magdy może pewnie nasuwać się myśl – Zero Waste w produkcji, ale co z opakowaniami po produktach? Recykling opakowań! Jeśli chcesz być bardziej eko, nic trudnego, wykorzystaj je ponownie!

Recykling i upcycling opakowań kosmetycznych

Recykling i upcycling opakowań kosmetycznych chociaż niezauważalny, bardzo często towarzyszy nam w codziennym życiu. Segregacja odpadów na plastik i papier, szkło i odpady organiczne to mały gest, który w znaczący sposób pozwala nam dbać o środowisko. Segregując, ograniczamy ilość odpadów podlegających utylizacji. W ten sposób łatwiej odzyskujemy surowce do ponownego użytku, czyli recyklingu. Proces recyklingu polega na ponownym wykorzystaniu opakowań przy następnej, nowej produkcji. Możemy wykorzystać do tego szklane butelki, słoiki i słoiczki, papier, czy plastik.

Z kolei upcycling to ponowne użycie opakowania, jednak o zmienionej formie lub innym przeznaczeniu. Pojemniczki pomogą nam w przechowywaniu drobnych rzeczy. Butelka może stać się wazonem lub świecznikiem. A słoik pojemnikiem na cukier. Rzeczy, które z pozoru są śmieciami, ponownie stają się użyteczne. Doskonałym materiałem do recyklingu i upcyclingu są opakowania kosmetyczne.

Recykling plastikowych opakowań kosmetycznych jest bardzo trudny. Dlatego marki kosmetyczne, które dbają o środowisko, stawiają na opakowania szklane, drewniane lub metalowe. I wiecie co - doskonale wiedzą, co robią! Bo później ich Klienci mogą upcyclingować takie opakowania, nadając im nowe życie.


ZERO WASTE i LESS WASTE w produkcji naszych kosmetyków

W produkcji naszych kosmetyków stosujemy zasadę ZERO WASTE i LESS WASTE. Używamy surowców ze sprawdzonych źródeł. Chcemy, aby nasze kosmetyki naturalne miały również naturalną drogę produkcji. Po zakończeniu produkcji segregujemy odpady, zbieramy nakrętki. Wierzymy, że nawet najdrobniejsze gesty pomagają dbać o środowisko i być zero waste. Dlatego dziś zdradzimy Wam parę sekretów. Poznacie nasze małe gesty, które pomagają być zero waste i less waste w produkcji naszych kosmetyków.

1.       Jako notatniki w codziennej pracy służą nam kartki, które są skrawkami po drukowaniu etykiet wysyłkowych. Tak się w to zaangażowaliśmy, że robimy to nawet w domu. A później niepotrzebne strony trafiają do wytwórniowego biura!

2.       Opakowania less waste są podstawą projektowania naszych kosmetyków! Staramy się używać tylko papieru, sznurka czy szkła. Plastik ograniczamy do absolutnego minimum. Cały czas walczymy o jego wyeliminowanie z naszych produktów! :)

3.       Filozofia less waste towarzyszy nam także przy pakowaniu paczek. Kosmetyki pakujemy w papierowe torebki, które wypełniamy drewnianymi wiórkami. PS Wiórki możecie wykorzystać ponownie i wy.

4.       Nie kupujemy folii zabezpieczających. Delikatne rzeczy zabezpieczamy, wykorzystując folie bąbelkowe z odzysku. Zapytacie jak? Otóż przychodzące do nas produkcyjne cuda: surowce, opakowania i sprzęty zawinięte są w różnego typu folie zabezpieczające. My, dbając o środowisko, po prostu wykorzystujemy je ponownie.

5.       Podobna historia jest z kartonami dla naszych większych odbiorców. Jeśli karton nie jest zniszczony, to właśnie w nim wysyłamy produkty do firm współpracującymi z nami. A w mniejsze kartony, po dostarczanych do nas paczkach, pakujemy mydła na targi.

6.       Oleje do produkcji mydeł czy innych cudów są dostarczane do nas w drewnianych skrzynkach. A my te skrzyneczki wykorzystujemy jako podręczny regał. Ustawione jeden na drugim, ogromnie ułatwiają pakowanie i rozpakowywanie się na targach.

7.       Są jeszcze styropianowe ochraniacze dla litrowych szklanych butelek, które przy okazji spotkania, zwracamy naszym dostawcom. W ten sposób opakowania zostają w obiegu!

 

Bądź ZERO WASTE i LESS WASTE

Bądź zero waste i less waste jak my! W mojej historii produkty zero waste towarzyszą od około 2 lat, czyli od czasu, kiedy zaczęłam tworzyć w Wytwórni. I nawet nie zauważyłam, kiedy z kosmetyków zero waste moje życie stało się less waste!

W swoim domu wykorzystuje wytwórniowe opakowania do codziennego użytku. Oprócz praktycznych zastosowań jest też parę artystycznych. W końcu wiecie, że ze mnie jest artystyczna dusza, więc cenię sobie także ładny wygląd. Poznajcie moje patenty na upcycling opakowań kosmetycznych Bydgoskiej Wytwórni Mydła. PS Upcycling szklanych opakowań zaczynam od ich umycia i wyparzenia.

 

Naturalny środek czyszczący

Nieestetyczne zacieki źle wyglądają w kuchennym zlewie czy kabinie prysznicowej. A kamień na umywalce spędza sen z powiek niejednej pani domu. Najlepiej z takimi zanieczyszczeniami radzi sobie ocet. Jednak jego zapach może skutecznie nas zniechęcić. Spokojnie, mamy na to sposób!

Przygotuj:

●        szklany słoik – wielkość zależy od tego, ile płynu chcesz uzyskać,

●        ocet,

●        skórki cytrusów,

●        opakowanie z atomizerem np. po hydrolacie (50ml) lub oleju z pestek brzoskwini (100ml).

Do słoika włóż skórki cytrusów, zalej octem, zamknij i odstaw na około tydzień w ciemne miejsce. Aromat cytrusów zabije nieprzyjemny zapach octu i sprzątanie z jego pomocą nie będzie już tak uciążliwe. Najlepiej ocet przygotowywać częściej i w mniejszych ilościach, żeby się nie popsuł. Kiedy ocet jest gotowy, przelej go w proporcji pół na pół z wodą, do butelki z atomizerem.

W opakowaniu z atomizerem, Twój poręczny spryskiwacz wygląda niepozornie i elegancko. Z takim sprayem utrzymasz czystość i porządek każdego dnia! 

 

Kuchenny pomocniczek

Olej ze słodkich migdałów to jedyny kosmetyk, którego opakowanie jest w pełni plastikowe ze względu na bezpieczeństwo. Ma on sporą pojemność, w szkle byłby zbyt ciężki i nieporęczny. Jednak mamy kilka pomysłów na ponowne wykorzystanie tej plastikowej butelki.

Przygotuj:

●        2 umyte butelki po oleju ze słodkich migdałów,

●        płyn do naczyń,

●        mydło w płynie,

●        ozdobną tackę, talerzyk lub deseczkę.

Do butelek wlej płyn do mycia naczyń i mydło do rąk. Postaw w pobliżu zlewu na podstawce. Możesz wykonać etykiety i podpisać butelki lub je ozdobić. Całość prezentuje się bardziej elegancko niż oryginalne butelki środków czyszczących. Natomiast dozownik pomoże Ci za każdym razem nabrać odpowiednią ilość płynu. A po skończonej pracy, umyj dłonie mydłem z drugiej buteleczki.

 

Parapetowy ogródek

Świeże rośliny w kuchni zawsze przynoszą sporo radości! Zamiast gotowych pojemniczków, posadź rośliny lub zioła w niepotrzebnych opakowaniach kosmetycznych.

Przygotuj

●        opakowania po oleju ze słodkich migdałów lub innych kosmetykach

●        ziemię i wodę

●        rośliny

Opakowania po kosmetykach przytnij do odpowiedniej wysokości. Następnie wypełnij ziemią i posadź rośliny. Możesz zrobić też otwory na spodzie powstałych kubeczków. Jednak pamiętaj wtedy o podstawce. W swojej kuchni lubię mieć zawsze świeży szczypiorek. Dlatego nigdy nie brakuje u mnie posadzonych cebulek.

Jak zauważyliście, bycie zero waste jest proste. Kilka niewielkich zmian w życiu, a tyle dobrego dla naszej planety. A Wy? Jakie macie sposoby na bycie bardziej eko? Dajcie znać w komentarzu!

Kasia

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl