Od szkolnej chemii do mydlarni

Szkolne czasy

Pamiętam jak wczoraj mój pierwszy kontakt z chemią w szkole. Zafascynowała mnie od razu gama barw roztworów, ich zapachy, właściwości. Wtedy pierwszy raz zobaczyłam, jak bardzo malinowa może być fenoloftaleina, a największym powodem do śmiechu było uświadomienie sobie, że sól to nie tylko ten biały kryształ w kuchni, dzięki któremu robiło się psikusy rodzicom zamieniając go z cukrem. Sole to połączenie kwasu z zasadą, a w miarę poznawania innych substancji chemicznych pojęcie soli cały czas mnie zaskakiwało, bo solami są także mydła!

Czym jest mydło?

Mydła są solami wyższych kwasów karboksylowych z metalem. Wyższe kwasy karboksylowe są zawarte w różnych olejach i masłach, jakie dodajemy do naszych mydeł, a metalem, który z nimi reaguje jest sód, zawarty w wodorotlenku sodu. Ot i cała tajemnica chemiczna mydeł sodowych. Ale tłuszcze potrzebne do produkcji mydła nie składają się przecież tylko z kwasów tłuszczowych. W swoim składzie mają całe bogactwo składników takich jak np. witaminy A, E, D, skwalen – związek lipidowy budujący barierę ochronną skóry, fitosterole, estry woskowe, które nie ulegają reakcji zmydlania, czyli zostają w mydle pielęgnując, odżywiając i chroniąc naszą skórę. Efekt mycia, ochrony i odżywienie w jednym.

Nie tylko oleje

Do gotowej masy mydlanej możemy dodać także wiele innych produktów. Mogą to być drobne, naturalne proszki – miki, dzięki którym mydła mają piękne barwy, olejki eteryczne uwalniające się podczas kąpieli i otulające nas swoim zapachem, substancje, które mają na celu dodatkowe oczyszczenie – borowina, węgiel aktywny, glinki bądź napary kwiatowe lub ziołowe, na bazie których mydła mają dodatkowe właściwości w zależności od użytych roślin.

 

Jest wiele możliwości! My, jako Bydgoska Wytwórnia Mydła, jesteśmy zafascynowane tym, w jak prosty sposób, ku Waszej uciesze, możemy bezgranicznie wymyślać i mydlić. J Mamy nadzieję podzielić się z Wami naszą radością i przelać to, co czujemy tworząc te małe skarby!