Blog kategorie
Hydrolaty w pielęgnacji. Czym są hydrolaty i czy naprawdę działają? 0
Hydrolaty w pielęgnacji. Czym są hydrolaty i czy naprawdę działają?

Czym jest hydrolat?

Hydrolat jest produktem o szerokiej uniwersalności zastosowań. Najczęściej służy samodzielnie podczas pielęgnacji jako mgiełka nawilżająca skórę twarzy, szyi i dekoltu. Stanowi też bazę innych kosmetyków, toników, kremów. Jego właściwości są podobne do właściwości roślin, z których powstaje. Hydrolat różany czy lipowy, ma świetne działanie nawilżające i niwelujące zaczerwienienia i podrażnienia. Hydrolat szałwiowy, lawendowy działa antyseptycznie, sprawdzi się w pielęgnacji skóry problematycznej czy trądzikowej.

 

Jak powstaje hydrolat?

Hydrolat powstaje jako produkt uboczny przy produkcji olejków eterycznych. Proces ten nazywa się destylacją parą wodną. Jest on bardzo ciekawy, a w małej skali każdy może wykonać hydrolat też w domu. Na wybrane ziele, np. płatki magnolii, gałązki oregano, listki mięty, działa się parą wodną, która przechodzi przez roślinę „gotując ją”. Proces na tym etapie przypomina gotowanie warzyw na parze. W całej destylacji parą wodną chodzi o to, żeby złapać i skroplić te opary przechodzące przez roślinę, ponieważ w nich znajdują się najcenniejsze związki, czyli olejki eteryczne. Kiedy para wodna zostanie skroplona do naczynia, olejek eteryczny zbiera się w większości na górze płynu, który zbieramy, a jego pozostałości są rozproszone w wodzie i tam już pozostają. Na końcu zbiera się olejek eteryczny z góry, a pozostała woda z resztkami olejków eterycznych (w przypadku hydrolatu miętowego, olejku w wodzie jest 0,03%) nazywa się hydrolatem, wodą kwiatową.

 

Czy hydrolaty działają?

Już ta niewielka ilość olejku eterycznego w hydrolacie sprawia, że hydrolaty są pachnące i działają leczniczo i nawilżająco. Formalne badania na temat hydrolatów są zaskakująco skąpe, biorąc pod uwagę ich długą historię stosowania. Są jednak obowiązkową pozycją w podręcznikach do aromaterapii. Hydrolaty polecane są do stosowania w pielęgnacji urody i skóry, higienie, w celu odświeżenia powietrza oraz jako orzeźwiająca i lecznicza mgiełka na uderzenia gorąca lub do ochłodzenia skóry.

[źródło: Dyer J. Ashley S. Shaw C., A study to look at the effects of a hydrolat spray on hot flushes in women being treated for breast cancer, Complementary Therapies in Clinical Practice, Volume 14, Issue 4, November 2008, Pages 273-279]

 

Hydrolaty od Bydgoskiej Wytwórni Mydła

 

Wody kwiatowe i roślinne

Kiedyś popularniejszą nazwą dla hydrolatu była woda kwiatowa, woda ziołowa lub roślinna. Hydrolat z róży damasceńskiej służył jako perfum, a hydrolaty ziołowe znane były w wąskich kręgach osób zajmujących się aromaterapią. Teraz świadomość jak używać hydrolatu w pielęgnacji jest coraz większa, a właściwości hydrolatów zostają coraz bardziej doceniane przez naszego recenzenta, jakim jest skóra twarzy, szyi i dekoltu.

 

Kiedy używa się hydrolatu?

Hydrolatów najczęściej używa się do pielęgnacji twarzy. Na pytanie jak używać hydrolatu odpowiedź jest bardzo prosta! Kiedy tylko odczuwasz potrzebę nawilżenia i odświeżenia swojej buzi, nawet na makijaż w ciągu dnia. W pielęgnacji porannej i wieczornej hydrolatu używamy na gołą, umytą i stonizowaną twarz, szyję i dekolt, zaraz przed kremem lub serum. Hydrolaty występują w buteleczkach ze specjalnym aplikatorem – atomizerem. Wystarczy popsikać nim buzię tworząc delikatną mgiełkę, która otuli twarz. Hydrolaty ziołowe, na przykład takie działające na trądzik, można także zaaplikować wacikiem, jeśli potrzebujemy użycia punktowego. Tak wypsikaną twarz możesz delikatnie przemasować, a następnie na jeszcze mokrą skórę nałóż krem na dzień lub na noc.

 

Woda kwiatowa hydrolat

  

Czym różni się hydrolat od toniku?

Tonik jest płynnym kosmetykiem, używanym w tym samym punkcie pielęgnacji, co hydrolat, który służy do wyrównania pH twojej skóry twarzy. Hydrolat i tonik można używać wymiennie, bo hydrolat też posiada właściwości tonizujące, jednak trochę inne, delikatniejsze. pH toniku reguluje się najczęściej kwaśnymi środkami nawilżającymi, takimi jak kwas mlekowy, laktobionowy. Bardzo często bazą toniku jest właśnie hydrolat. W hydrolacie substancjami odpowiedzialnymi za tonizowanie i właściwości antybakteryjne są pozostałości olejków eterycznych.


Odpowiedź na pytanie, który produkt jest lepszy, zależy od naszych potrzeb. Użyj toniku, jeśli potrzebujesz skupienia się na pH swojej skóry twarzy, delikatnego zmiękczenia skóry, np. przy kuracji trądzikowej. Hydrolat będzie idealny, kiedy potrzebujesz głębokiego nawilżenia, antyoksydacji, zniwelowania podrażnień np. kiedy twoja buzia potrzebuje ukojenia i natychmiastowego nawilżenia.

Pro tip: Przy toniku unikaj produktów na bazie alkoholu (INCI: Alcohol/Alcohol Denat), może on wysuszać skórę. Wybierz takie na bazie wody (INCI: Aqua/Water/Eau) lub hydrolatu (INCI: nazwa rośliny Flower Water np. Rosa Damascena Flower Water – hydrolat różany).

 

Hydrolat na lato

 

Hydrolat na lato

Latem, kiedy potrzebujesz ochłody, hydrolat idealnie się do tego sprawdzi! Stwórz własną mgiełkę chłodzącą bez zbędnych składników. Wystarczy, że umieścisz hydrolat w lodówce na noc. Taka zimna i pięknie pachnąca mgiełka idealnie ukoi twarz w upały. Jeśli potrzebujesz wyjść na zewnątrz umieść zimny hydrolat w kosmetyczce lub woreczku strunowym z wkładami chłodzącymi. Jeśli w upały zamierzasz przebywać na słońcu, np. na plaży, nad wodą do kosmetyczki dorzuć także krem przeciwsłoneczny. Formuła takiego kremu lepiej utrzyma się w chłodniejszych warunkach. Stabilność kremów badana jest najczęściej do około 45 °C, a jeśli pozostawimy tubkę na pełnym słońcu w upale, krem może nagrzać się do wyższej temperatury, a formuła może się rozwarstwić. Z tak przygotowaną chłodzącą kosmetyczką upały będą przyjemniejsze dla naszej skóry!

 

Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam teamtykę hydrolatów. Jeśli macie pytania dotyczące tego produktu, ale także każdego naturalnego kosmetyku, piszcie do nas. Postaramy się przygotować kolejne wpisy na bloga, które dadzą odpowiedzi na wasze pytania. 

Z gorąco pozdrowiam,
Kasia

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl