Blog kategorie
Mydła naturalne – dlaczego je wybierać? 0
Mydła naturalne – dlaczego je wybierać?

 

Zastanawialiście się kiedyś jaki kosmetyk można znaleźć w każdej łazience? Myślę, że odpowiedź jest oczywista! Tak, chodzi nam o mydło! O jego historii możecie posłuchać w najciekawszym muzeum w Bydgoszczy czyli w Muzeum Mydła i Historii Brudu. A my dziś opowiemy Wam o co nieco o składnikach znajdujących się w mydłach naturalnych.




Dlaczego skład mydła jest ważny?

Odkąd kostka mydlana wróciła do łask sklepowe półki aż uginają się od różnego rodzaju mydeł. Producenci przyciągają nasza uwagę pięknymi etykietami, kuszą zapachem albo prześcigają się w wymyślaniu chwytliwych haseł. My jednak uczulamy Was, abyście samodzielnie przeanalizowali skład kupowanego mydła. Unikajcie w składzie mydła parabenów, SLS-ów, PG-ów, które drażnią i wysuszają skórę. W prawdziwym naturalnym mydle takich składników nie znajdziesz. W takim razie, jakich składników mają mydła naturalne?



  • olej ze słodkich migdałów – doskonale nawilża skórę i świetnie się wchłania, a co najważniejsze bardzo rzadko uczula
  • masło shea – niesamowite właściwości nawilżające i zmniejszających zmarszczki
  • olej arganowy – działa rewitalizująco (wspomaga odnowę komórek) i przeciwdziała procesom starzenia się skóry; pomaga zapobiegać powstawaniu blizn i rozstępów; idealny dla skóry wrażliwej i podrażnionej.
  • olej z dzikiej róży łagodzi zaczerwienienia, nawilża, rozjaśnia cerę i regeneruje suchą i zniszczoną skórę
  • oliwę z oliwek łagodzi podrażnienia i chroni skórę przed utratą wody. Jest bogata w witaminy z grupy B, potas, żelazo, fosfor oraz witaminę C, A i E. Natomiast zawarte w oliwie nienasycone kwasy tłuszczowe pobudzają naskórek do odnowy
  • olej z awokado – ma właściwości silnie nawilżające i jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy B, D, E, K oraz A, znaną również jako witaminę młodości
  • olej laurowy – odnawia płaszcz hydrolipidowy skóry, ma działanie antyseptyczne i przeciwtrądzikowe
  • olej kokosowy – zalecany do skóry suchej, pękającej lub podrażnionej słońcem; dokładnie oczyszcza skórę i działa kojąco na naskórek
  • olej palmowy – ma działanie przeciwzapalne oraz jest bogaty w witaminy A i E, oraz karotenoidy
  • olejki lawendowy i rumiankowy – działają relaksująco i antyseptycznie
  •  sole z Morza Martwego - idealne dla skóry tłustej, trądzikowej

 


Wodorotlenek sodu? Dlaczego został użyty w mydle?


Jeżeli w składzie mydła naturalnego zauważysz wodorotlenek sodu, musisz się z tym pogodzić. W żaden sposób nie jest on dla Ciebie groźny. Jest on niezbędny do wyprodukowania twardej mydlanej kostki. Ważne jest jednak to, by sprawdzić, jak wiele pielęgnujących olejów znajduje się w składzie mydła naturalnego. Pamiętaj, że mydło naturalne otrzymuje zazwyczaj około roku ważności. Wynika to z zwartości wysokiej jakości naturalnych składników.

 

Mydło naturalne czy mydło "naturalne"? Jak się nie pogubić w czasie zakupów



Sklepowe mydła to najczęściej kostka ze szkodliwymi dodatkami chemicznymi i zapachowymi. Sztuczne składniki pomagają przyśpieszyć produkcję oraz wydłużyć termin ważności kostki mydlanej. Ilość składników, która znajduje się na etykiecie, bywa czasami przerażająca. W przypadku mydła naturalnego mamy od 4 do 5 składników bazowych oraz składniki uzupełniające tj. dodatki w postaci olejków eterycznych czy barwników naturalnych. Nie trzeba zmniejszać czcionki, by wszystkie się zmieściły ;).

Co jeszcze odróżnia mydło naturalne od sklepowego? Mydło naturalne musi leżakować przynajmniej kilka tygodni, zanim trafi do sprzedaży. W efekcie lepiej chroni skórę przed podrażnieniem i wysuszeniem.

 

I kwestia najważniejsza. W mydłach naturalnych nie znajdziesz tłuszczów zwierzęcych. A co najlepsze, kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach. 



 A na koniec mamy dla Was ciekawostkę. Czy wiesz dlaczego mydła leżakują?

 

Zanim mydło naturalne trafi na sklepowe półki, musi przejść pewną drogę. Od produkcji, przez kilkutygodniowe leżakowanie, aż w końcu do Twojej łazienki. Leżakowanie mydła pozwala na to, by pH, które początkowo jest bardzo wysokie, stało się mniej zasadowe. Dzięki leżakowaniu mydło może być swobodnie używane do mycia ciała bez powstawania podrażnień. Pamiętaj jednak, że mydło naturalne nie będzie miało poziomu pH zbliżonego do pH skóry, więc po użyciu kostki, tonizuj umytą twarz.



 

Duma i radość!



Cieszymy się, że po fali żeli pod prysznic, ludzie wracają do tradycyjnej kostki, która w 100% dba o ich skórę. A jeszcze bardziej cieszymy się, że możemy dawać Wam to, co najlepsze z natury. Dlatego w kolejnych wpisach opowiemy Wam więcej o każdym mydle i jego składzie.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl