" />
Blog kategorie
Tajemnice świec sojowych (1) 0
Tajemnice świec sojowych. Część 1

Świece sojowe to gorący temat. Wyparły z półek znane i niedrogie świeczki parafinowe. Dziś opowiemy Wam więcej o tym, dlaczego świece z naturalnych wosków są zdrowsze, na co należy uważać, by się nie naciąć i co oznacza tajemnicze określenie "spieniona świeca".

 

Podróże kształcą i to nie są żadne banialuki. To właśnie podczas naszej podróży służbowej do Bolonii odkryłyśmy pewną tajemnicę świec sojowych, ale to zostawimy na koniec... Niemniej jednak to właśnie ta podróż sprawiła, że postanowiłam napisać kilka artykułów o świecach z naturalnych wosków, które produkujemy dla Was od kilku lat.

 

Naturalna świeca - co to takiego?

W Polsce nie ma litery prawa, która stanowi, które produkty możemy nazywać naturalnymi. Dotyczy to zarówno świec jak i kosmetyków. Dlatego też każdy producent, który używa składników pochodzenia naturalnego, może swój finalny produkt nazwać naturalnym.

Świece palone w naszych domach jeszcze kilka lat temu w ogromnej większości składały się z parafiny. Parafina to substancja chemiczna pozyskiwana przy destylacji ropy naftowej. Benzen, który wchłaniamy przy jej spalaniu w większej dawce może wpływać bardzo negatywnie na układ oddechowy i nerwowy. Są już badania, które potwierdzają ryzyko chorób nowotworowych właśnie spowodowane użytkowaniem takich świec.

 

Świecę parafinową możemy z powodzeniem zastąpić świecą z roślinnego wosku. 

Do wyboru mamy:

  • wosk sojowy: najpopularniejszy i najtańszy z wosków naturalnych, pochodzi głównie z USA

  • wosk rzepakowy: nieco droższy, o bardziej masłowej konsystencji, także pochodzi z Ameryki Północnej

  • wosk kokosowy: ma delikatną konsystencję, jest bezwonny, szybko się topi i jest dość drogi, także nie pochodzi z Europy

  • wosk pszczeli: najdroższy wśród wosków naturalnych, ale za to może pochodzić od polskich pszczelarzy.

Różnica w cenie pomiędzy woskiem sojowym, a pszczelim to 400%!
W przypadku parafiny cena jest niższa nawet o 1000%!

 

 

Czy wosk sojowy jest ekologiczny?

Tak, może być, jeśli producent daje taki certyfikat. Większość dostępnych na naszym rynku wosków ma dokumenty, które świadczą o ich pochodzeniu i sposobie pozyskiwania.

 

Czy woski roślinne są zdrowe?

Tak, zdecydowanie! Przy ich spalaniu nie wydzielają się żadne toksyczne substancje. Sam wosk to tłuszcz roślinny, który nie jest drażliwy dla naszych dróg oddechowych. Ale... do wosku dodajemy substancje zapachowe, tzw. kompozycje, które niestety są syntetyczne. Bywają świece z naturalnymi olejkami eterycznymi, ale te z kolei mają bardzo wysoką cenę. Jeśli kompozycja w całej świecy nie przekracza dopuszczalnego poziomu 8-12% to świeca jest bezpieczna nawet dla dzieci. Więcej o bezpieczeństwie i paleniu świec opowiem Wam w kolejnym artykule.

 

 

Naturalne świece sojowe - na co należy zwrócić uwagę? 

Kupując świecę sojową często kierujemy się zapachem. Warto jednak zwrócić uwagę na jej skład. Często zdarza się, że świeca ma napis: "Naturalna świeca z woskiem sojowym". w składzie ma: parafinę, niewielki dodatek wosku sojowego i syntetyczną kompozycję zapachową. Naszą czujność powinna wzbudzić niska cena takiej świecy. 

Świece sojowe tworzone ręcznie przez niewielkie manufaktury są droższe, bo na ich koszt składa się także praca człowieka. Nie są tworzone w maszynach, które dodatkowo mogą spieniać wosk i powodować, że świeca będzie się bardzo szybko wypalać. Czyli wydasz mało, ale czas palenia będzie króciutki. Jak nie dać się nabić w butelkę? Sprawdzać, czy producent deklaruje czas palenia świecy. Mała świeczka prawidłowo palona powinna dać nam ok 25 godzin palenia.

W Bydgoskiej Wytwórni Mydła wszystkie świece odlewane są ręcznie z drewnianymi bądź bawełnianymi knotami. Dlatego zdecydowaliśmy się dodać dopisek, że jest ona nie spieniana. Ważne jest dla nas to, żebyście wiedzieli, jak tworzymy produkty dla Was. Często odpowiadamy na Wasze pytania i wątpliwości w wiadomościach, stąd pomysł, by także pisać i mówić o tym głośno.

 


W kolejnej części pokażemy Wam, jak powstają świece dla Was. Jesteście ciekawi? Zapraszamy już wkrótce!
Daria

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl